Тексас Холдем

Кога играте Тексас Холдем со вистински пари

Без оглед на вашите техники, стратагеми или качулки, императив е да останете одговорни додека коцкате. Следните правила на палета се обидуваат да поттикнат разумно коцкање: утврдување на буџет, поставување на целта на победникот откако ќе искешираат и ќе кажат не на алкохолот. Последново е можеби најважното.

Кога претерувате со алкохолот, вашите сетила страдаат. Со тоа, најдобро е да останете трезни во текот на целата игра. Уште повеќе, креирање на буџет ќе ве задржи искрен и помага да се избегне прекумерно трошење. И за крај, да имате цел на ум ви гарантира дека имате за што да играте. Како резултат, играте одговорно во потрага по вашата награда.

Што е Тексас Холдем?

Благодарение на возбудливата игра, Texas Hold’em многу добро се позајмува на телевизиското шоу, што го прави широко распространето. Играта стана најпопуларна варијанта на покер во последниве години и сите pубители на покер сакаат да ја играат низ разни онлајн платформи.

Покер Texas Hold’em може да се игра во класична верзија, преку софтверот CGA или во ВО ИВО верзија. Софистицираните системи ви овозможуваат да играте со вистински крупиери, во живо од вистинско казино преку веб-камера. Можете да гледате како крупие ги дистрибуира картите и да чекате за обложувалниците на играчот, правејќи ја играта уште повозбудлива.

Основни правила на Тексас Холдем

На секој играч му се делат по 2 карти, а 5 карти се ставаат на масата. Постојат 3 алокации, вклучително и „флопот“, по 1 за „реката“ и „вртењето“. Целта е да се постигне премиум колектив со 5 карти со 2 почетни и 5 споделени картички.

Ако чувствувате дека вашата рака е моќна, можете да преклопите, да повикате или да подигнете, што се случува преку 4 вртења во играта на обложувалници. Играчот со рачна премија картичка победи по завршувањето на рундите. Способноста да го користите вашето „покер лице“ е корисна, бидејќи ги убедува другите да го загубат својот удел во садот.

Основна стратегија на Тексас Холдем

Со текот на годините се пишуваа цели енциклопедии како да се победи оваа игра. За да станете вистински професионалец, мора многу да учите и да се запознаете со пресметувањето на коефициентите, и пред сè, да ја знаете важноста на позицијата што е зафатена на масата во секоја рака.

Некои совети за почетници, освен што купуваат добра книга, вклучуваат:

  • Започнете на маси со ниски влогови, избегнувајќи ги оние што ги посетуваат ајкулите.
  • Дома создадете пријатна и околина без одвлекување внимание.
  • Бидете многу трпеливи чекајќи ги вистинските карти за играње и немојте да бидете фатени во емоции, особено по изгубената рака.
Во живо Тексас Холдем Велика Британија

Историја на Тексас Холдем

Додека историјата на покерот датира од петстотини години, Тексас Холдем е практично „новороденче“, бидејќи се појави само на почетокот на дваесеттиот век. Домот на оваа покер варијанта се смета за Тексас, иако неговата популарност се искачи по неговото појавување во Лас Вегас во шеесеттите години.

Во 1970 година, Тексас Холдем беше вклучен во познатата програма на Светската серија на покер. На почетокот на осумдесеттите години ги освои европските казина и оттогаш стана крал на покерот. Денес, благодарение на интернетот, милиони играчи од секој агол на планетата се натпреваруваат секој ден.

Alternative Languages: English Français Albanian Հայերեն Azərbaycan Euskara Català 简体中文 Galego Íslenska македонски Mongolian Nepali Русский Somali Türkçe Uzbek Cymraeg Zulu