Коефициенти во Тексас Холдем

20 коефициенти на Тексас Холдем

Значи, сакате да победите во играта на покер? Ако да, тогаш треба да знаете за шансите. Подолу се наведени неколку коефициенти за покер и информации што можат да помогнат да ги зголемите вашите шанси на масата за покер следниот пат кога ќе играте.

 1. Започнување со врвни раце

Дали знаевте дека имате 2,1% шанса да соберете врвна почетна рака, со соодветни парови на слики, двојни асови или АК? Ако успеавте да ги добиете овие, задржете го и играјте силно.

 1. Одење на флеш

Ако ви недостасува само една картичка од целосното ниво (исцрпување), тоа ви дава 34,97% процент за правење рака.

 1. Бидете внимателни со соодветните картички

Значи, имате две соодветни картички. Не играјте автоматски пар бидејќи тоа ќе ви ја зголеми раката само за 2,5%.

 1. Пронајдете ги паровите

Имате 32,43% шанси да пронајдете пар за вашите картички за дупки на флопот.

 1. Три-од-еден вид

Ако сте собрале пар, шансата да погодите тројца е 7,5 / 1. Значи, треба да ги играте вашите мали парови на вистински начин, и ако цената е вистинска.

 1. Внатре директно

Ова не е препорачана причина за цртање, со реката и свртувањето се очекува наскоро.

 1. Над-пар

Ако два пара одат на победа, поголемиот пар има 80% шанси да ја оствари. Ако вашата рака има кралици и забележите дека облогот е подигнат и повторно подигнат, постои голема шанса другиот играч да има кралеви, асови или обете. Ова е еден сигнал дека е време да се свитка.

 1. Собирање на совршени картички

Имате многу мали шанси да соберете совршени картички. Ако вашата рака бара две точни картички на свиокот и реката, ви се даваат само 0,03% шанси. Ако имате еден, шансата да го соберете другиот е само 4,55%.

 1. Удирање во таблата

Можете да ја зголемите вашата шанса за собирање пар расте на половина од реката.

 1. Право напред

Ако успеете да фрлите директно нерешен резултат во играта на покер, тоа ќе ви понуди осум можни карти што можат да ја заокружат раката. Ова значи дека секојпат ќе удрите во рака крај реката 31,5%. Предлагаме да добиете раце на тенџере за да ја видите следната картичка.

 1. Трка на картите

Пресметка помеѓу пар и две картони е позната како трка или флип на парички затоа што секоја комбинација има 50% шанси да победи секој пат. Сега, ако на картичките на играчот им одговара, двојката ќе има 46% до 54% шанса, но ако не, шансата за победа се искачува за 48% до 57% поголемиот дел од времето.

 1. Белешки за кикер

Ако горната карта на вашата рака се совпаѓа со онаа на другиот играч, но имате мал удар, тогаш ви се дадени само 24% шанси за победа. На пример, ако имате кралица што оди против крал или ас, тогаш вашата шанса е груба 1 во 4.

 1. Одговара приклучоци

Повеќето играчи претпочитаат прилагодувања за средно прилагодување како подобри во споредба со асовите, бидејќи тие можат да ви дадат повеќе шанси да соберете директно и рамно. Но, ако ги држите асовите, не грижете се. Имајте на ум дека над-парот е голем фаворит во однос на прилагодените конектори за приближно 80% од времето.

 1. Pебен пар

Beе се справите со џебен пар еднаш на секои 17 раце.

 1. Исплакнете се

Секогаш треба да преклопувате ниски раце. Дури и ако вашата рака е прилагодена, вашата шанса да го испуштите флеш е врзана за 0,8%.

 1. Флопирање на двојки

Имате многу мали шанси да флопирате двојка од карти што не се спарени во дупки. Ова само треба да ви даде 2% шанса.

 1. Полна куќа

Ако успеавте да соберете два пара на флоп, ви се даваат 16,74% шанси да направите целосна куќа.

 1. Уште една полна куќа

Но, ако успеавте да ги „испуштите“ сите три-на-еден вид, сега имате 33,4% шанси да ја добиете целата куќа или подобро покрај реката.

 1. Картички во живо

Така, ризикувавте со случајни картички да ги земете ролетните и ве повика АК. Сепак, случајните пониски картички добиваат 35% шанса да победат во овие примери.

 1. На дигалки

Бидете внимателни со џебните приклучоци кога играте покер Texas Hold’em. Овие карти можеби се одлични за гледање, но вашите шанси да добиете повисока картичка на флопот се само 52%. Ова во превод значи половина шанса да ја преживеете играта.

Поени за полетување:

 • Како играч на покер, исто така треба да обрнете внимание на шансите на масата.
 • Шансите можат да ви помогнат да донесете информирани одлуки за вашите постапки и одлуки за обложување.
 • Разбирањето на коефициентите на табелата ќе ве доведе во подобра позиција.

Alternative Languages: English Français Albanian Հայերեն Azərbaycan Euskara Català 简体中文 Galego Íslenska македонски Mongolian Nepali Русский Somali Türkçe Uzbek Cymraeg Zulu