Strategjia e Martingale

Strategjia Martingale për Ruletën

Të gjithë duan të godasin çmimin e parë, dhe është e vërtetë për lojtarët e ruletës që luajnë në kazinotë në internet. Me çmime të premtuara që arrijnë disa mijëra deri në qindra mijëra në çdo monedhë të caktuar dhe dallimin për t’u shpallur fitues, shumë lojtarë po tërheqin të gjitha ndalesat vetëm për të parashikuar rezultatin e lojës.

Për të rritur shanset e tyre për të fituar, shumë lojtarë të ruletës kanë përdorur përdorimin e strategjive të caktuara të lojërave dhe basteve. Dhe një strategji e tillë e njohur është Strategjia e Ruletës Martingale, një lloj i popullarizuar i strategjisë së basteve. Para se të diskutojmë rregullat dhe hapat në miratimin e strategjisë, është më mirë të hedhim një vështrim mbi origjinën e emrit dhe strategjisë.

Si filloi sistemi i basteve në Martingale?

Ka disa histori të disponueshme në internet që gjurmojnë origjinën e kësaj strategjie ruletë. Besimi i përbashkët është se sistemi ka origjinën dhe ishte popullor në 18 th – Franca shekullore. Histori të tjera ishin më specifike, duke treguar një person me emrin Henry Martindale, një pronar kazinoje në Londër gjatë viteve 1700, i cili popullarizoi sistemin. Ndërsa historitë ndryshojnë, nuk mund të mohohet fakti që sistemi tani është një strategji e vendosur e ruletës e luajtur nga entuziastët e ruletës në shumë pjesë të botës.

Ja se si mund ta luani strategjinë e ruletës Martingale

Ju nuk keni nevojë të bëheni ekspert në numra për të luajtur dhe fituar në këtë strategji ruletë. Parimi themelor i sistemit Martingale është i thjeshtë: sa herë që humbni bastin, thjesht dyfishoni bastin tuaj të rradhës!

Por, para se të filloni të luani këtë strategji, duhet të keni parasysh një pikë kritike. Në strategjinë Martingale, ju mund të përfundoni duke fituar duke luajtur seanca më të shkurtra. Ju do të keni një shans më të mirë për të fituar, por fitoret priren të jenë të vogla. Dhe në kohë më të rralla që basti juaj do të humbasë, humbjet janë më të mëdha. Stillshtë ende një shkëmbim, por me fitore pak të vogla pas çdo seance.

Për të provuar këtë parim, këtu është një shembull themelor: Ju bast 4 njësi bastesh. Thoni për shembull se fitoni ndeshjen tjetër dhe vendosni 4 njësi të tjera bastesh. Por në lojën tjetër të zareve, ju humbni kështu bazuar në rregullat; ju dyfishoni bastin në 8 njësi bastesh. Në hedhjen tjetër të zareve, ju humbni dhe përfundoni në bast 16 njësi bastesh. Sikur gjërat nuk mund të përkeqësohen, ju përfundoni përsëri një humbës, që do të thotë se do të vendosni 32 njësi bastesh në shfaqjen tjetër. Dhe para se të filloni të thoni falje për bastet tuaja të dobëta, më në fund fituat një fitore!

Në këtë seri bastesh që keni bërë, keni arritur të fitoni një neto prej 4 njësive të basteve. Dhe meqenëse keni mbledhur 4 njësi bastesh përpara fillimit të serisë së humbjeve, kjo përkthehet në një shumë totale prej 8 njësive të basteve. Kjo ilustron pikën që qasja Martingale është një sistem me rrezik të ulët, i cili mund ta lejojë lojtarin të fitojë fitore më të vogla pas çdo seance loje.

Disa gjëra për të mbajtur mend në lidhje me sistemin Martingale në ruletë

Strategjia e Martingale ka përfitimet e veta dhe këto janë arsyet pse kjo strategji është e popullarizuar në mesin e shumë lojtarëve profesionistë. Një nga gjërat më të mira në lidhje me këtë strategji bastesh është se ajo do të rezultojë në fitime në shumicën e seancave tuaja të ruletës. Por gjërat shkojnë nga rruga kur bastet dyfishohen.

Si strategji, sistemi Martingale është më i mirë kur luani seanca më të shkurtra . Bazuar në disa teste, ju do të fitoni të paktën 80 përqind të të gjitha seancave tuaja të lojës. Dhe shanset për të ardhur në shtëpi fituesi rriten kur luan për një periudhë të shkurtër. Sa më gjatë të luani ruletë online me këtë strategji, aq më e lartë është shansi që të përfundoni humbës.

Bankroll më i vogël mund të kufizojë shanset tuaja . Ju duhet të keni një regjistër të mirë, në mënyrë që të dyfishoni bastin tuaj në rast se shënoni një humbje. Nëse keni të paktën 3 ose 4 vija humbëse, atëherë kjo do të kërkojë një regjistër më të lartë.

Ndërprerjet e humbjeve të moderuara deri në ato të rënda mund t’ju dëmtojnë . Martingale funksionon më mirë nëse brezi i humbjeve është i menaxhueshëm, të themi 3 ose 4 humbje. Por nëse këto humbje shkojnë deri në 5 ose më shumë, atëherë ky sistem do të dëmtojë regjistrin tuaj dhe do t’i japë fund ëndrrës tuaj për të goditur çmimin e parë.

Ju mund të rrisni shanset tuaja për të fituar duke zgjedhur lojërat ruletë për të luajtur . Nëse është e mundur, zgjidhni dhe luani Ruletën Evropiane mbi versionin Amerikan. Ruleta Amerikane përmban të dy ‘0’ dhe ’00’, ndërsa homologu i saj evropian shfaq vetëm ‘0’. Versioni evropian përmban një avantazh shtëpie prej 2.7%, i cili është më i mirë kur krahasohet me homologun e tij amerikan.

Gjithashtu, gjëja më e mirë për disa nga këto lojëra të Ruletës Evropiane është se ofron një tipar ‘dorëzimi’ i cili mund të përdoret si një strategji tjetër për të zbutur disa humbje. Me këtë veçori të lojës, mund të humbni gjysmën e bastit vetëm nëse topi bie në ‘0’. Kjo karakteristikë gjithashtu mund të ndihmojë në përmirësimin e shanseve tuaja kur luani ruletë në internet, me rreth 1.35% avantazh shtëpie.

Pikat e Marrjes:

  • Sistemi Martingale është një nga strategjitë më të vjetra të basteve dhe ishte i njohur në 18 th -qyteti i shekullit
  • Strategjia e ruletës Martingale është një strategji bastesh që ju lejon të dyfishoni bastin tuaj pasi të keni humbur një lojë
  • Sistemi Martingale përdoret më së miri për lojëra afatshkurtra, duke u dhënë lojtarëve një shans për të fituar të paktën 80 përqind të kohës
  • Por do të vijë një moment kur një lojtar do të përballet me një seri humbjesh, duke ngrënë përfundimisht fitimet e vogla të fituara gjatë rrugës
  • Sistemi Martingale do të funksionojë më mirë nëse keni një bankroll të mirë, mundësisht 200 njësi bastesh, nëse planifikoni të bëni 1 njësi për bast
  • Lojtarët mund të përfitojnë nga ky sistem bastesh nëse mund të luajnë afatshkurtër për të shmangur vijat e humbjeve të mëdha, të cilat dihet se prishin kënaqësinë e lojtarëve

Alternative Languages: English Français Albanian Հայերեն Azərbaycan Euskara Català 简体中文 Galego Íslenska македонски Mongolian Nepali Русский Somali Türkçe Uzbek Cymraeg Zulu