Texas Hold’em

Kur luan Texas Holdem me para të vërteta

Pavarësisht teknikave, strategjive ose kapuçave tuaj, është e domosdoshme të qëndroni të përgjegjshëm gjatë lojërave të fatit. Rregullat e mëparshme të mëparshme synojnë të inkurajojnë lojërat e fatit të arsyeshme: vendosja e një buxheti, vendosja e një objektivi fitues pasi të keni arkëtuar dhe thënë jo alkoolit. Kjo e fundit është mbase më e rëndësishmja.

Kur e teproni me alkoolin, shqisat tuaja vuajnë. Me këtë tha, është më mirë të qëndroni të matur gjatë gjithë lojës. Për më tepër, krijimi i një buxheti do t’ju mbajë të ndershëm dhe ndihmon në shmangien e shpenzimeve të tepërta. Së fundmi, të kesh një qëllim në mendje siguron që ke diçka për të luajtur. Si rezultat, ju luani me përgjegjësi në ndjekje të çmimit tuaj.

Çfarë është Texas Hold’em?

Falë lojës së tij emocionuese, Texas Hold’em i jep veten shumë mirë shfaqjes televizive, duke e bërë atë të përhapur gjerësisht. Loja është bërë varianti më i popullarizuar i pokerit në vitet e fundit dhe të gjithë entuziastët e pokerit duan ta luajnë atë në një shumëllojshmëri të platformave në internet.

Poker Texas Hold’em mund të luhet në versionin klasik, përmes softuerit CGA, ose në versionin LIVE. Sistemet e sofistikuara ju lejojnë të luani me krupierë të vërtetë, drejtpërdrejt nga një kazino e vërtetë përmes një kamerë në internet. Ju mund ta shikoni kropierin duke shpërndarë letrat dhe të prisni bastet e lojtarit, duke e bërë lojën edhe më ngazëllyese.

Rregullat Themelore të Texas Hold’em

2 letra i jepen secilit lojtar me fytyrë poshtë, dhe 5 letra vendosen në tryezë. Ekzistojnë 3 ndarje, duke përfshirë “rënien”, 1 secila për “lumin” dhe “kthesën”. Qëllimi është të arrihet një kolektiv premium me 5 karta me 2 karta fillestare dhe 5 karta të përbashkëta.

Nëse mendoni se dora juaj është e fuqishme mund të palosni, telefononi ose ngrini, gjë që ndodh në 4 kthesa të lojës së basteve. Lojtari me një dorë karte premium fiton pasi të jenë përfunduar raundet. Aftësia për të përdorur ‘fytyrën tuaj të pokerit’ është e dobishme, pasi bind të tjerët të humbin pjesën e tyre në tenxhere.

Strategjia Themelore e Texas Hold’em

Enciklopedi të tëra janë shkruar gjatë viteve se si të fitohet kjo lojë. Për t’u bërë një profesionist i vërtetë, duhet të studioni shumë dhe të njiheni me llogaritjen e mosmarrëveshjeve, dhe mbi të gjitha, të dini rëndësinë e pozicionit që është zënë në tryezë në secilën dorë.

Disa këshilla për fillestarët, përveç blerjes së një libri të mirë, përfshijnë:

  • Filloni në tavolina me aksione të ulëta, duke shmangur ato që frekuentohen nga peshkaqenët.
  • Krijoni një ambient të rehatshëm dhe pa vëmendje në shtëpi.
  • Jini shumë të durueshëm duke pritur kartat e duhura për të luajtur me të dhe mos u merrni me emocione, veçanërisht pas një dore të humbur.
Drejtpërdrejt Texas Hold'em në Mbretërinë e Bashkuar

Historia e Texas Hold’em

Ndërsa historia e pokerit daton pesëqind vjet më parë, Texas Hold’em është praktikisht një “i porsalindur” siç u shfaq vetëm në fillim të shekullit XX. Shtëpia e këtij varianti të pokerit konsiderohet Texas, edhe pse popullariteti i tij u rrit pas shfaqjes së tij në Las Vegas në vitet gjashtëdhjetë.

Në vitin 1970, Texas Hold’em u përfshi në programin e famshëm të World Series of Poker. Në fillim të viteve tetëdhjetë, pushtoi kazinotë evropiane dhe që nga ajo kohë u bë mbreti i pokerit. Sot, falë internetit, miliona lojtarë nga çdo cep i planetit garojnë çdo ditë.

Alternative Languages: English Français Albanian Հայերեն Azərbaycan Euskara Català 简体中文 Galego Íslenska македонски Mongolian Nepali Русский Somali Türkçe Uzbek Cymraeg Zulu